folklor Brněnska - různé, text
Kroje Brněnska prodělaly za posledních 150 let zajímavý vývoj. Jejich vzhled ovlivnila blízkost Brna,v 19. a na začátku 20. století velmoci textilního průmyslu. Tatko byly dostupné drahé látky jako brokát, samet a hedvábí a protože sedláci chtěli ukázat, že na to mají, selky se strojily do brokátu a sametu, nosily hedvábné zástěry a šátky.
Proto je na krojích Brněnska málo výšivek, když už, tak nenápadná bílá výšivka na spodnicích anebo košili. Výjimkou jsou např. Troubsko a Popůvky kde jsou kroje nádherně vyšívané červenou barvou.
Blízkost Brna ovlivnila i kroje mužské. Po zrušení poddanství v polovině 19. století muži začali dojíždět do Brna za prací a protože v krojích budili nežádoucí pozornost, přizpůsobili se oblečením městské módě. Z tohoto důvodu mužský kroj na mnoha místech na Brněnsku zaniknul anebo se začal podobat městskému oblečení.
bude pokračování, Lenka Válková
Kroj z Blažovic
průkopnicí v obnově původního kroje v Blažovicích je slečna Chlupová. Jak kroj původně vypadal, našla na starých fotografiích a zaujala ji především slušivost kroje, který tvoří krásnou siluetu. Kroj konzultovala s p.Hemelíkem a p.Trávníčkem z Národopisného souboru Líšňáci. Kroje pro sebe i známé ušila sama. S praktickými záležitostmi pomohla babička pí.Macková z Podolí. Slečna.Chlupová šije i ženáčské varianty a chce být s prací hotova do Vánoc 2013. Materiály použité na kroj si hradí z vlastních zdrojů. Rekonstrukce kroje je praktickou součástí její bakalářské práce. Jako největší výzvu vidí popularizaci kroje mezi mladými lidmi v obci.