Jdi na obsah Jdi na menu
 


kroj z Brna-Černovic

Černovický kroj - Černovická krojovaná skupina

Myšlenka založit folklorní skupinu v Černovicíh vznikla v myslích manželů Königových už v roce 1999. První myšlenkou bylo obnovení místního kroje. Vedly se konzultace s odborníky, paní dr. M. Ludvíkovou a Z. Jelínkovou.

Hlavním podkladem byla publikace Morava| a Slezsko slovem a obrazem, která vyšla ve Vídni roku 1853. Vznikly dvě verze krojů a to kroje pro svobodné a ženaté. Krojová výbava byla šita částečně švadlenou a svépomocí.

Soubor byl založen v roce 2000 a jeho zakládajícími členy byli manželé Heda a Jan Königovi, manželé Pavla a Josef Vaškovi, manželé Marie a Slávek Knechtovi, Draha Kyselková a Josef Kunst.

Později jsme získali mladé. Byli to Marián a Alena Königovi, Roman a Martin Všetičkovi s partnerkami, Lukáš Zabloudil s Pavlínou, Lenka Štefanáková a František Mikulec, kteří podle potřeby tvořili čtveřici mladých párů. V dalších letech prošli naším souborem manželé Ludmila a Ivoš Caletkovi, Vilém Renát, Suvdma Avirmed, manželé Libuška a Martin Šlahařovi s dcerami Martinkou a Terezkou, Tomáš, Romana a Anička Hrazdírovi, Marie Pučková, manželé Marie a Eman Dvořákovi a ještě někteří další. Po stránce umělecké s souborem spolupracovali Vlaďka Štěrbová, paní Renátová, Zdeněk Kapl, Brněnští Gajdoši a jiní.

Za podpory městské části Černovice jsme získali zázemí a prostor ke zkouškám i k uskladnění našich krojů a jiné výbavy v kulturním domě na Charbulové. Zkoušky metodicky připravovali a v odborné literatuře vyhledávali Vlaďka Štěrbová, Draha Kyselková a Hedvika Königová. Hudbu potřebnou ke zkouškám připravoval Zdeněk Kapl a Josef Vašek, který zapůjčoval i zvukovou aparaturu.

Černovická krojovaná skupina se pravidelně zůčastňovala hodů a poutí v Černovicích, několikrát Folklorního festivalu Brněnsko tančí a zpívá, brněnského fašanku a jiných folklorních akcí.

 

Josef Vašek, za Černovickou krojovanou skupinu

 

 

Fotografie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář