kroj z Telnice
hody se konají třetí víkend v červnu,. V roce 2014 byly poprvé k vidění obnovené ženáčské kroje.
zde je článek o ženáčském kroji a jeho obnově. Bohužel nemohu dohledat zdroj
...Dovolte mi, abych Vám v krátkosti představila naše obnovené ženáčské kroje. Před více než dvěma roky jsme se začali zabývat myšlenkou na obnovení telnických ženáčských krojů. Naše první kroky vedly do etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Vybrali jsme období na přelomu 19. a 20. století, protože z té doby se dalo ještě nějaké bližší informace získat. Po dlouhém hledání jsme dali dohromady, jak asi by kroj mohl vypadat a hlavně, aby se přiblížil skutečnému oděvu, nošenému v té době. Při loňské vernisáži fotografií v Telnici se pan doktor Trávníček zmínil o tom, že kroj by měl být takový, aby se v něm ti, kdo ho budou nosit, cítili dobře a rádi ho oblékali. Drželi jsme se také rad paní doktorky Novákové z etnografického ústavu a výsledek našeho společného snažení vám právě představujeme.
Ženský kroj má 3 spodničky, sukně je ušitá z brokátu s vetkanýmy květy. Kacabajka je z jemného sametu ve stejném barevném odstínu. Na zadní části má ušitý šúsek. Kabátek je zdobený vyšívanou portou. Zdobení u každého kroje je jiné, protože každé ženě se líbí něco jiného a každá chce být jedinečná. Zástěra je z pravého hedvábí, také barevně sladěná se sukní. Ženy mají na hlavě šátek s historickým telnickým úvazem.
Mužský kroj je ušit z tmavomodrého sukna, zdobený je knoflíky a jemnou výšivkou v barvě sukna. Skládá se z košile, vesty, saka a černých kalhot. Košile má na přední části ušity sámky. Na hlavě mají muži klobouk také bez ozdob. Mužský oděv není tak zdobený, protože byl ve své době hodně ovlivněn blízkostí města, a také hlavně pro to, aby žena vedle něj vynikla.
Na závěr bych chtěla poděkovat paní doktorce Lence Novákové z etnografického ústavu Moravského zemského muzea, která nám velice pomohla odbornou radou a umožnila nám prohlédnout si původní součásti tohoto oděvu. Také děkuji panu doktoru Josefu Trávníčkovi, který našim krojačkám uvázal šátky způsobem typickým pro naši obec a hlavně nás naučil pracovat s tímto úvazem. V neposlední řadě chci poděkovat naší paní krejčové Renatě Jahodové za perfektní ušití krojů a obětavý přístup jak v přípravné fázi, tak i při samotné realizaci. Poděkovat bych také chtěla Zastupitelstvu obce Telnice za podporu tohoto našeho záměru a stejně tak i naší kulturní komisi. Zvláštní poděkování také zaslouží členové pracovní skupiny, kteří pomáhali uvést obnovené ženáčské kroje zpět na světlo světa:
Marie Blažková, Jiří Netolický, Šárka Oborná, Pavla Chovancová, Kateřina Umlášková, Ivana a Leo Bačíkovi, Hana Synáčková, Martina Hostěradská a starosta obce František Kroutil.
Doufám, že se Vám naše obnovené kroje líbí a někteří z vás si je v budoucnou také pořídí. O podmínkách pořízení krojů a případné podpoře ze strany obce bude naše telnické zastupitelstvo ještě jednat. Vše se dozvíte v některém z příštích Telnických zpravodajů.", končí svou řeč Monika Haniková.
Obnovené ženáčské kroje tedy byly uvedeny v život. O tom, nakolik budou používány a kdo si je pořídí, rozhodnou sami lidé. Ti, kteří tuto slávu připravili, pracovali poctivě a svědomitě s cílem, aby konečný výsledek připomínal dědictví našich otců a navazoval v tradici, která byla kdysi přerušena.
Ať žijí naše telnické hody a naše kroje!
P.S.: k ženáčským krojů bude ještě připraven manuál, který zpracuje Monika Haniková jako další výstup z celého dosavadního snažení mnoha lidí. Právě tento dokument bude sloužit jako informační zdroj pro budoucnost, aby bylo na jednom místě zaznamenáno to, co je k šití krojů potřeba a jak celá výroba probíhá