Jdi na obsah Jdi na menu
 


kroj z Brna-Žebětína

V Žebětíně se konávají koncem srpna Bartolomějské hody, v září pak Václavské hody. V průvodu se chodí v kyjovských krojích.  Ženských krojů ze Žebětína se dochovalo pouze několik, jsou k vidění na Bartolomějských hodech na ranní mši a na Václavské hody v průvodu. Mužský kroj se nezachoval, stárci ve dvojici se stárkou v žebětínském kroji tedy mají na sobě bílou košili, černé kalhoty a nízké boty. Fotky byly pořízeny na Bartolomějských hodech 2012.

z webových stránek městské části..

Žebětínský sváteční kroj

U mužů jej tvořila dlouhá, jemná košile, která se u krku zavazovala na tkaničku, široké rukávy se nosily volné nebo svázané tkaničkou. Sváteční kalhoty byly tmavé, soukenné, zdobené na vnější straně velkými kovovými knoflíky. Vesty byly modré, černé i červené. Ke kalhotám se nosily modré vlněné punčochy a nízké kožené boty s přehrnutým jazykem na nártu a velkou přezkou.

U žen sestával z plátěné košile u krku na stažení s menšími baňatými rukávy. Sukní se nosilo pět až sedm, spodní se podkasávala a převazovala přes jelito. Horní bílá sukně byla vyšívaná, zdobená krajkou, o délce do poloviny lýtek. Zástěry byly brokátové, kordulka měla krátké šůsky s ozdobou a byla téměř celá krytá půlkou. Půlka - hedvábný červený šátek - se podkládal plátěným trojúhelníkem, vroubeným ručně vyšívanou krajkou.

Ženský sváteční kroj se dochoval, bílé košile a sukně doplňují zástěry a kordulky převážně růžové, modré a zelené barvy.

zdroj: http://www.zebetin.cz/clanek/Historie

 

Fotografie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář