obnova kroje z Ostrovačic - text
Obnova kroje z Ostrovačic
Kroj byl obnoven díky nalezené fotografii z přelomu 19. a 20. století, na které je vyobrazena sestra dědečka jejího nálezce p. Karla Veverky. Další naleznou fotografii, ovšem z r. 1920 s ženami v krojích při dožínkách daroval p. Karel Kříž. Při konzultacích s paní PhDr. Lenkou Novákovou v Moravském zemském muzeu bylo potvrzeno, že se skutečně jedná o sváteční oděv místních žen, tedy kroj. Bohužel fotografie mužského oblečení se nedochovala nebo prozatím nebyla nalezena. Ostrovačický kroj patří mezi kroje západobrněnského typu a podle popisů či nalezených podkladů z ostatních okolních obcí se podařilo určit i podobu ostrovačického. Při řešení období, do kterého bude kroj zrekonstruován bylo nakonec přistoupeno ke konci 19. století, kdy zejména mužský kroj již obsahoval typické městské prvky – zejména původní žluté kalhoty pod kolena již nahradily klasické černé kalhoty a rovněž střecha klobouku se výrazně zmenšila; u ženského kroje je nejvýraznějším prvkem té doby zejména délka sukně.
Ženský kroj byl vytvořen pro vdanou ženu, prozatím v letní verzi, tj. bez kabátku. Rovněž mužský kroj může obsahovat kabát, případně slavnostní plášť. Protože se dochoval poměrně podrobný popis kroje, mohl být nakonec zrekonstruován pro celý pár.
Kroj pořídil Městys Ostrovačice v roce 2014 a veřejnosti jej představil starosta městyse s manželkou při Václavských hodech.
Definitivní podobu kroji dala paní Marie Horáková z Těšan, která jej ušila na základě nalezené fotografie, ale i podle nákresů, popisů a jiných fotografií ze západního brněnska.
Zdroj: Tomáš Hájek, starosta Městyse Ostrovačice