kroj z Rosic
text a foto poskytla Barbora Novotná
S nápadem kroje obnovit přišli rosičtí stárci v roce 2019, když poprvé po více jak 50 letech obnovovali hody. První dva páry byly hotové v roce 2020, tedy na druhý ročník. Informace čerpali z Etnografického muzea v Brně. Kroje ušila paní Jahodová z Telnice. Podporu poskytnul Jihomoravský kraj.
Dívčí kroj se skládá ze čtyř plátěných spodnic, které jsou naškrobené. Aby spodnice lépe lehly a vzadu správně ,,natrčely“, je pod nimi dané tzv. jelito (honzík). Na spodnice potom přijde vrchní sukně, která je z brokátu. Důležité pravidlo u nás je, aby vzor brokátu byl z malých kytiček. Zhruba 10 cm od konce je na sukni našitá prýmka nebo proužek ze sametu, ze kterého máme vestu. Na sukňu se přiváže fěrtoch, neboli zástěra z hedvábí. Sukně končí v půli lýtek, zástěra končí zároveň se sukní. Vršek potom tvoří menší nenaškrobené rukávce s malým krejzlem a se skládáním na hrudi. Na rukávce (košili) přijde kordula se šůsky (vestička) ze sametu, se zdobením kolem výstřihu. Ke kroji nosíme bílé nitěné punčochy. Na nohou máme kožené čižmy s bílou výšivkou. Na hlavách nosíme věnec, či turecký šátek s brněnským úvazem. Barvy nejsou určené, neměla by ovšem být shodná barva na sukni i na korduli. Barvy k sobě nemusí ladit – v minulosti kroje zkrátka skládali z toho, co dům dal.
Mužský kroj je o něco jednodušší. Pánové mají bílé soukenné kalhoty, které končí těsně pod koleny. Jsou zakončeny dvěma knoflíky. Tmavě modrá delší vesta (brněnského střihu) je z vlněného sukna, stejně jako kalhoty. Vesta je hustě posázena knoflíky s filigránem, které zdobí i kapsy. Bílá plátěná košile je se širšími rukávy, na konci stáhlá. Na hrudi má skládání. Ke kroji kluci nosí tmavě modré podkolenky tak, aby jim 2 cm vyčuhovali mezi koncem nohavice a začátkem bot. Na nohy obouvají kožené čižmy. Na hlavách mají posazený klobouk se širokou krempou a na něm navázané barevné šňůry (zde jsme se řídili podle barev v rosickém znaku – tudíž bílá, žlutá a modrá).