Jdi na obsah Jdi na menu
 


kroj ze Silůvek

Kroj ze Silůvek

V Silůvkách, podobně jako jinde na Brněnsku, byl původní kroj nahrazen po 1.světové válce  krojem kyjovským. Přechod byl postupný,např. děvčata začala nosit k původnímu kroji černou, barevně vyšívanou zástěru, která patří ke kyjovskému kroji. Mládenci si ponechali kroj původní, ale bylo provedeno několik změn kvůli pohodlnému nošení a inspiraci kyjovským krojem. Kalhoty z pevné látky byly vyměněny za obyčejné oblekové, taktéž vysoké boty byly nahrazeny nízkými polobotkami. Zavedla se košile se širokými rukávy po vzoru jihokyjovskych krojů, volné rukávy byly navíc pohodlné v létě, kdy se hody konávaly) Jako vesta slouží vesta oblekového střihu, zdobená výšivkou.

Po 1. Světové válce se kroj nosil jenom o slavnostech, krojované hody pořádaly různé spolky, např. Sokol. Za 2.světové války byly zakázány zábavy a tudíž i hody. Tančilo se tajně ve stodolách u harmoniky. Po osvobození v r. 1945 se slavily hody ve velkém stylu, lidé se spontánně  radovali a věřili v lepší zítřky. Po Únoru 1948 byly ale hody zrušeny jako „buržoazní přežitek“. V Silůvkách byla tradice hodů obnovena už na konci 50.let.

Podnět k obnově původního přišel z řad rodiny Vyskočilových, kdy dcery a syn jezdili na hody do okolí a také chtěli původní kroj, jako měly ostatní obce. První kroj vznik v létě r. 2011. Po konzultaci se starostou obce, byla obnovené  kroje věřejně představeny u příležitosti obnovy obecního znaku a vlajky na Anenské hody roku  2013.

Vycházelo se že starých fotografií, diplomových praci a konzultaci s pracovnicemi muzea v Brně i s paní Vyšinskou, odbornicí na kroje Brněnska. Inspirací, či lépe řečeno vodítkem pro typické střihy a části kroje, byly kroje v okolí. Byl také obnoven mužský kroj v podobě, v jaké se nosil před 1 sv. válkou. Nyní jsou obnovené kroje k vidění na Anenské hody v létě a o Martinských hodech v listopadu

 

 

kroj ze Silůvek - současné foto

Datum: 29. 5. 2015
Fotografií: 4
Složek: 0

kroj ze Silůvek, historické foto

Datum: 29. 5. 2015
Fotografií: 5
Složek: 0
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář